ERMEL pressiteade: Uuskasutuskeskusesse annetatakse igas kuus ligi 70 tonni tekstiilitooteid, millest umbes pool kõlbab tegelikult veel kasutada

Pressiteade

  1. august 2020

Uuskasutuskeskusesse annetatakse igas kuus ligi 70 tonni tekstiilitooteid, millest umbes pool kõlbab tegelikult veel kasutada

Suur osa tekstiilitoodetest, mida inimesed enam ei vaja, visatakse täna olmeprügisse, sest paremad suuremahulised alternatiivid puuduvad. Korralikud asjad ei peaks lõpetama teekonda prügimäel: ringmajanduse seisukohalt on oluline, et terved ja puhtad asjad võetaks uuesti kasutusele, katkised asjad aga materjali või mõne muu lahendusena uuesti ringlusse.

Vaata pilte Uuskasutuskeskuse uuest poest Tähesaju keskuses ja Kodupoest Mustakivis.

Galerii: https://www.dropbox.com/sh/94rl446at8qh6lx/AABYjdwt-GgaFYj3spsew_8ta?dl=0

Pildistas Hanna Luisa Grosberg

„Tänases maailmas, kus tarbimismahud kasvavad pidevalt, muutub järjest olulisemaks küsimus, mida nende asjadega, mida enam ei vajata, aga mis on endiselt kasutuskõlblikud ja korralikud, veel teha saaks,“ selgitas Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu. „Uuskasutuskeskus pakub mugavat võimalust annetada kasutuna seisvad, aga endiselt korralikud riided, jalatsid, nõud, kodutarbed, mööbel, raamatud, kodutehnika, mänguasjad ja palju muud Uuskasutuskeskuse 14 poodi üle Eesti. Lisaks on inimestel võimalik Tallinnas ja Tartus tellida mööblile ja kodutehnikale tasuta järele ka meie kaubik ning aeg-ajalt korraldame üle-eestilisi kogumiskampaaniaid.“

„Meil on rõõm tõdeda, et nii kasutatud asjade ostmine kui ka annetamine on kasvav trend Eestis. Seetõttu plaanime  avada uusi keskusi üle Eesti, et teha kordus- ja uuskasutus inimestele veel mugavamaks ning et selline mõtteviis ja elustiil saaksid harjumuseks ning tõsiseltvõetavaks alternatiiviks järjest enamatele inimestele,“ lisas Diana Paakspuu.

„Uuskasutuskeskuse uued poed ei erine oma väljanägemise poolest tavapärastest kauplustest – meie eripära on vaid see, et meil on iga toodet üks. See fakt tegi meie jaoks keerulisemaks ka e-poe loomise, sest olukorras, kus meil on igat toodet vaid üks, meie toodete hinnaklass võrreldes uusi asju müüvate poodidega on madal ning tooted asuvad kauplustes üle Eesti. Kui koroonakriis saabus ja me oma poed sulgesime märtsi lõpust pea pooleteiseks kuuks, siis andis see meile hea võimaluse e-poega seonduv uuesti läbi mõelda ning idee ellu viia. Täna oleme väga rõõmsad, et lisaks 14 kauplusele on lisandunud veel veebipood,“ rääkis Diana Paakspuu.

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu keskkonnaspetsialisti Marit Reissi sõnul ei ole täna veel kahjuks olemas häid ja toimivaid lahendusi tekstiilijäätmete materjalina ringlussevõtuks. „Peaksime alustama probleemi teadvustamisest ning kaaluma alternatiive, mida saame kohe ära teha, et tekstiilijäätmeid vähem oleks. Alustada tuleks muidugi vähem ja targemalt tarbimisest, siis kvaliteetsemate kangaste ja toodete valikust ning muidugi ka kasutatud korralike toodete annetamine. Selles osas teeb Uuskasutuskeskus väga head tööd. Nagu Uuskasutuskeskuse mudel ja järjest laienemine ning edukas toimimine näitab, on kasutatud toodete vastu suur huvi ja nõudlus. Tõenäoliselt nii selle tõttu, et need on soodsamad, aga nagu uuringud näitavad, on just noored need, kes teevad ka täiseti teadlikult valiku kasutatud toodete kasuks,“ rääkis Marit Reiss.

Euroopa Komisjoni uus ringmajanduse tegevuskava järgi peavad 2025. aastal liikmesriigid saavutama tekstiilijäätmete liigiti kogumise kõrge taseme. Komisjoni suunised ja meetmed selle saavutamiseks on väljatöötamisel. „Hiljemalt 2025. aastal peavad ka Eestis kohalikud omavalitsused hakkama tekstiilijäätmeid liigiti koguma – kas ja kuidas seda teha plaanitakse, ei ole seni arutatud. Seepärast proovimegi tõsta inimeste teadlikkus tekstiilijäätmete probleemist ning kutsuda üles mõistlikumale käitumisele,“ lisas Marit Reiss.

 Lihtsad võtted, kuidas vähendada tekstiilijäätmeid

  1. Enne kui katkise rõiva ära viskad, proovi seda parandada – internetist võib leida   lihtsaid õpetusi, kuidas parandada või muuta kasutuna seisvat rõivaeset millekski uueks.
  2. Laenuta riideid – väga pidulikke või muidu erilisi kostüüme ei pea omale ostma, eriti kui on tõenäoline, et vajad eset vaid ühe korra elus.
  3. Osta kasutatuna – tihti leiab teise ringi poest nii kvaliteetseid ja huvitavaid tooteid.
  4. Kui oled otsustanud soetada uue rõivaeseme, vali kauakestev ja kvaliteetne toode. Tore kui leiad taaskasutatud materjalist eseme. Alati tasub eelistada looduslikest materjalidest ja eriti veel nn monomaterjalist (ühest materjalist, mitte erinevatest kiududest kokku segatud) valmistatud tooteid, sest neid on hiljem lihtsam ümber töödelda.
  5. Terved ja puhtad tekstiilitooted, mida Sa enam ei vaja, anna ära, müü või anneta!