Argo Luude: kui laual on eelnõu, et läheme jäätmetega sisetehingute peale üle, siis ettevõtja investeerima ei hakka

Pressiteade, 06. veebruar 2019

Täna toimub Eesti Jäätmekäitlejate Liidu korraldatav Jäätmepäev, millel arutatakse jäätmevaldkonna peamisi probleeme: jäätmeseaduse menetlemist ning jäätmete ringlussevõtu eesmärgi saavutamist. Debatil ütles Argo Luude, et riigi ülesanne on panna paika selge reeglistik, kuidas asjad toimivad, siis saavad ka ettevõtjad investeerida.

„Riigile ütles, pange paika selge reeglistik, laske eraettevõtetel tegutseda. Kui laual on eelnõu, et läheme sisetehingu peale üle, siis ma ei hakka investeerima olukorras, kus ma ei tea, mis homne toob. Mul on vaja kindlust,“ rääkis Argo Luude. „Kui me räägime jäätmete sisendist, siis ettevõtjal peab olema kindlus, et ta saab neid jäätmeid sellises koguses ja mahus ja nii kaua. Kui kogud jäätmed liigiti, ei tähenda veel, et probleem on lahendatud. Enne oli Sul üks probleemne kuhi, sorteerides  on sul lihtsalt mitu kuhja. Keegi peab ju nendest jäätmetest ka tooted tegema, aga kus need tehakse. Ettevõtja poolelt ütleks korra veel: andke meile reeglid ja püsige reeglites. Aga kui omavalitsus tahaks ka 10 aastat järjest nagu turule tulla, siis ei saa tegutseda.“

Argo Luudele vastandus Erki Savisaar Keskerakonnast, kelle sõnul on sisetehingud on üks meede, kus omavalitsus saab tegutseda, kui ettevõtetega ei jõuta kokkuleppele. „Kuidagi tuleb ju prügi ära vedada. Minu meelest on olukord absurdne: valla ametnikud ei tohi ise prügi ära vedada, peavad tellima kellegi,“ sõnas Erki Savisaar.

„Sisetehingust on eelõige huvitatud Eesti suurim omavalitsus ja mõttekäik, et Tallinnas ei ole võimalik leida hanke korras vedajat, on absurdne. Sel juhul tuleb vaata, millised on hanketingimused ja kas ettevõtjatel on neid üldse võimalik täita. Või ongi eesmärk teha tingimused, mida ettevõtetel ei ole võimalik täita ja sel juhul teenib selline tegevus hoopis teisi eesmärke,“ sõnas Argo Luude.

„Sisetehingute võimalus oli pikalt seaduses sees, siis võeti välja. See, mis Tallinnas toimub – me mäletame, et abilinnapea pidi korruptsioonikuriteo tõttu lahkuma. Sisetehing tähendab, et hankeid ei ole vaja enam teha. Meil on Eestis väga hea läbipaistev süsteem. Kui teeme sisetehingud, anname mingile kehale otsustuse, kuidas prügimajandus Tallinnas toimub“ rääkis Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna.

„Maailmapraktikas saab ka mõlematpidi. Kui teha mõistuspäraselt, võib anda ka sisetehingute kasutaminetulemuse. Aga Tallinna näidet kasutades: tänases situatsioonis teha taas n-ö eriautobaas, mis veab hinnakirjaalusel, mille kehtesteab Tallinna linnavalitsus, see ei ole päris see,“ sõnas Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindaja Rainer Vakra.

Jäätmepäeva erakondade keskkonnaministri kandidaatide debatis osalesid: Rainer Vakra (SDE), Kalle Palling (RE), Jaak Laineste (Eesti 200), Argo Luude (EKRE), Marko Pomerants (Isamaa), Erki Savisaar (KE), Kai Künnis-Beres (Eestimaa Rohelised), Eesti Jäätmekäitlejate Liitu esindas Rain Vääna.