Haisuprügimägi lämmatab Moskva lähedal elanikke ja mürgitab lapsi

Epl.delfi.ee, 27.03.2018
Kadri Veermäe
Foto: Sputnik/Scanpix

Elu linnas, millest vahepeal sõidavad üle mürgipilved, on viinud Volokolamski elanike kannatuse viimse piirini.

Venemaal Moskva oblastis asuva Volokolamski elanikke vaevab juba mõnda aega probleem, mis ühtaegu nii haiseb kui ka kahjustab tervist. Nimelt asub 20 000 elanikuga linna ääres prügimägi, kust lekivad aeg-ajalt prügi lagunemisega kaasnevad mürgised gaasipilved. Ühel päeval toodi arstide juurde kümneid lapsi, kes kannatasid nahaärrituste ja hingamisteede ägeda põletiku all.

Volokolamski elanike hinnangul pole süüdlast tarvis kaugelt otsida ning nad on võidelnud kuude kaupa selle eest, et haisupommist Jadrovo prügimägi suletaks. Kohalike sõnul hakkas lehk neid tõsisemalt häirima umbes aasta tagasi, kuid muutus nüüd veebruaris lausa talumatuks.

Linnas on toimunud lugematu arv meeleavaldusi, millest suuremaist võttis osa ligi veerand kogu Volokolamski elanikkonnast, kuid saavutatud edu on küsitav: kohalikud võimud on küll lubanud prügilaajakohastada, kuid mitte sulgeda. Uuendusliku sammuna esitleti hiljuti prügimäele paigaldatud aerosoolkahureid, mis peaks ennetama gaasi vabanedes leha levikut. Ka eraldati linnavõimudele elanikele jagamiseks 30 tervisekeskuse vautšerit.

Haiglasse viidi üle 70 lapse

Kohalikud nõuavad prügila sulgemist ja asjad on arenenud sedavõrd kaugele, et käiku on läinud tõeliselt meeleheitlikud sammud: kuu algul üritasid inimesed füüsiliselt tõkestada prügiautode sihtpunkti jõudmist ja blokeerisid teed. Algatus päädis kümmekonna isiku vahistamisega, autod jõudsid siiski sihtpunkti.

Möödunud nädalal toimusid linnas sündmused, mis kergitasid elanike viha haripunkti. Kolmapäeval viidi ühest koolist haiglasse 23 last ning hiljem selgus, et samal päeval oli prügilast õhku paiskunud mürgipilv. Laste haigestumise põhjuseks peeti algul siiski lekkinud gaasiballooni, kuid juba siis tekitas kahtlusi terav vesiniksulfiidilõhn. Kokku jõudis sel päeval haiglasse üle 70 lapse, kuid enamik lasti pärast läbivaatust koju. Järgmisel päeval pöördus arstide poole veel 68 last, kuid haiglasse neid ei jäetud.

„Olukord on väga tõsine. Lapsed viidi kiirabiga haiglasse. Vanemad kogunesid haigla juurde nõudega, et neile antaks õiget infot laste diagnoosi kohta. Arstid kinnitavad, et tegu on mürgistusega,” rääkis Volokolamski linnapea Pjotr Lazarev meediale. Sümptomite hulka kuulusid pearinglus, oksendamine, minestamine ja ninaverejooks.

Kohalikud kogunesid seejärel protestima haigla juurde, kuhu viid mürgistusnähtudega lapsed, ning kui sinna ilmusid Moskva oblasti kuberner Andrei Vorobjov ja Volokolamski rajooni juht Jevgeni Gavrilov, läks lahti tõeline möll. Vihased inimesed karjusid neile: „Häbi!”, „Te olete mõrtsukad!” ja „Astuge tagasi!”.

Gavrilov ja Vorobjov olid otsustanud rahvaga rääkida ja Vorobjov lubas, et juuniks on hais läinud, kuid vaenulikku rahvahulka see ei veennud. Ametimeeste pihta hakati loopima lumepalle ning kui Vorobjovil läks korda autosse istuda ja minema sõita, siis Gavrilovil läks halvemini: ta sai kelletki rusikaga vastu pead ja pääses alles siis, kui politsei ta protestijate keskelt minema eskortis.

Kuigi lastel olid ilmselged mürgistusnähud, teatas tarbijakaitseteenistus, et sama päeva õhust võetud proovidest kahjulikke aineid ei leitud. Siiski oli linnas alles kuu algul kuulutatud välja eriolukord, sest vesiniksulfaadi ja kloori näidud osutusid õhus ohtlikult kõrgeks. Ka eelmisel nädalal ületas gaasiemissioon linnaametnike siseraporti järgi lubatu seitsmekordselt.

Õues tekib peavalu

„Mu naabrite laps sai hiljuti halvast õhust mürgituse. Nad pidid talle kiirabi kutsuma ja arst kinnitas hiljem, et mürgistuse põhjuseks on prügila,” rääkis üks kohalik elanik portaalile Meduza. „Me ei saa jälle lapsi tänavale mängima lubada ning niipea, kui mina ja mu abikaasa koju jõuame, üritame akende vahel kõik augud kinni toppida. Iga päev, kui õue läheme, tekib peaaegu kohe sähviv peavalu,” kirjeldas ta eluolusid kodulinnas.

Vastuoluline lugu on mitu korda jõudnud ka kohtusse ning alles möödunud nädalal mõistis Volokolamski linnakohus prügila omanikelt välja 150 000 rubla (2100 eurot) suuruse trahvi sanitaarnõuete rikkumise eest. Venemaa tervise- ja tarbijakaitseamet oli kohtusse pöördudes küll nõudnud prügila sulgemist 90 päevaks, kuid kohtunikud otsustasid selle avatuks jätta. Peale selle on kohtule oma kaebuse esitanud kaheksa linnaelanikku, kes nõuavad Jadrovo omanikelt prügila sulgemist, kuid juhtumit pole veel arutama hakatud.

18. märtsil toimunud Vene presidendivalimistel oli Volokolamsk üks piirkondadest, kus käis valimas kõige vähem inimesi, ainult 44 protsenti.