Rainer Vakra Jäätmepäeval: jäätmeseadusele tõmbas viimasel minutil kriipsu peale peaministripartei

06. veebruar 2019, Pressiteade

 Täna toimus Eesti Jäätmekäitlejate Liidu korraldatav Jäätmepäev, millel arutati jäätmevaldkonna peamisi probleeme: jäätmeseaduse menetlemist ning jäätmete ringlussevõtu eesmärgi saavutamist.

 „Viimasel ajal puudub Eesti riigil jäätmevaldkonnas selge visioon. Räägime küll palju: ELi eesmärkidest ja sihtarvudest. Samas ma ei ole sugugi kindel, et tänane minister teab, mis on kirjas koalitsioonilepingus. Seal on kirjas, et aastaks 2035 peab olema 65% ringlusse suunatud,“ rääkis debatil Riigikogu Keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra. „Jäätmete sorteerimise suurendamine algab ikka 3 sambast: esiteks keskkonnateadlikkus – panustama peame me kõik alates koolist, lasteaiast olenemata seadusest; teiseks majanduslik motivatsioon: kui sa jäätmeid sorteerid, oled keskkonnasõbralik ja on see odavam, kolmandaks: sama oluline on jäätmete äraandmise mugavus.“

Jäätmeseaduse menetlemist kommenteerides rõhutas Rainer Vakra, et kui on tahtmine, on riigikogus võimalik ka kolme nädalaga seadus vastu võtta. „Kui oleks tahtmist panustada jäätmekäitlusse, siis saaks väga palju ära teha: riik ja omavalitsus peaksid vastandamise lõpetama ja jäätmekäitlusel koostööd arendama. Üksteisele näpuga osutamine ei vii edasi. Inimese jaoks ei ole vahet, kas seda organiseerib riik või omavalitsus. Tõsi on see, et jäätmeseadusele tõmbas viimasel minutil kriipsu peale peaministripartei. Täna on põhjust maha istuda ja leida üles need põhimõtted, kuidas edasi minna,“ lisas Rainer Vakra.

Rainer Vakra sõnul tuleb tunnustada ka Eesti inimesi, uuringud näitavad, et mida nooremad inimesed, seda rohkem nad jäätmeid sorteerivad. „Küsimusi, mis inimesel tekib, on väga palju: kuidas sorteerida, kuhu viia jne. Üks lihtne lahendus näiteks, kuidas asja lihtsustada inimese jaoks: kõikide toodete pakendite triipkoodid tuleks seadistada infoga, millest nutiseadmega pilti tehes näed, milliste jäätmete hulka see kuulub,“ lisas Rainer Vakra.

Aurore Mourette Euroopa Jäätmekäitlejate Liidust rääkis Jäätmepäeval Euroopa Komisjoni seatud eesmärkidest ja sihtarvudest, mis riikidel tuleb täita ning mis tempos. „Meil on eesmärgid ja sihtarvud, aga küsimus on, kuidas jõuda selle eesmärgini. Oluline on, et protsessi tuleb ka lisaks riigile ja omavalitsustele ettevõtteid kaasata ja nende roll sihtarvude täitmisel on väga oluline,“ rääkis Aurore Mourette.

Jäätmepäeva erakondade keskkonnaministri kandidaatide debatis osalesid: Rainer Vakra (SDE), Kalle Palling (RE), Jaak Laineste (Eesti 200), Argo Luude (EKRE), Marko Pomerants (Isamaa), Erki Savisaar (KE), Kai Künnis-Beres (Eestimaa Rohelised), Eesti Jäätmekäitlejate Liitu esindas Rain Vääna.