Ringmajandus algab jäätmete sorteerimisest

Õhtusöök perega söödud ja nüüd on aeg lauda koristama hakata. Kuhu panna toidu-, pakendi- ja muud jäätmed?

 

Olete teinud imelise õhtusöögi, kuid kasutatud toiduainetest on alles jäänud tühjad pakendid ja lapsed on osa toidust taldrikule jätnud. Kõige lihtsam oleks ju kõik jäätmed ühte kotti visata, kuid see ei ole õige ja jätkusuutlik lahendus. Kodus tekkivate jäätmete sortimisega annate väga suure panuse ringmajanduse toimimisse, andes neile uue elu või lastes köögijäätmetest veel viimsetki kasulikku välja võtta. Jäätmeid liigiti kogudes märkate ka, et segaolmejäätmeid, millega pole enam võimalik midagi peale hakata, on tegelikult väga-väga vähe.

 

Alates järgmisest aastast on kõikides kohalikes omavalitsustes biojäätmete liigiti kogumine kohustuslik. Enamik omavalitsusi on juba kohustanud kohalikke elanikke biojäätmeid sortima, et neid saaks materjalina ringlusse võtta.

Ringmajanduses kasutatav tehnoloogia on jõudnud sinnamaale, et lisaks kompostimisele on biolagunevatest köögijäätmetest võimalus toota ka biometaani – transpordis kasutatavat kütust ning tahket ja vedelväetist põldudele. Kui panete biojäätmed segaolmekonteinerisse, määrivad need ära ka teisi jäätmeid – näiteks pakendeid, mida saanuks ringlusesse võtta. Sedasi ei saa ühestki jäätmeliigist enam midagi kasulikku välja võtta ja need lähevad kas põletusse või ladestusse. Jäätmete ladestamisel hakkab biojääde käärima ning eraldab hulgaliselt metaani, mis tekitab kasvuhooneefekti.

Kõige mugavam viis sorteerimisega alustamiseks on panna kraanikausialusesse kappi kolm-neli väiksemat ämbrit või kotti. Kui kraanikausialune kapp on väike, kasutage muid ruume – biojäätmete ämbrike võib seista ka kapil, panditaara kott ka rõdul või garderoobis. Olge nutikad ja leidke ise kodune sortimislahendus, mis on  teie jaoks praktiline ja lihtne.